Granica Polski 1939 is a documentary film about the events that took place on the Polish-Soviet border in 1939. The film tells the story of the Polish people who were forced to live under Soviet rule, and the Soviet troops who had to defend the border against a numerically superior Polish army. The film also explores the relationship between the Polish and Soviet authorities, and the effects of the tension on the everyday lives of the people on both sides of the border.
Spis treści
Granica Polski 1939
Granica Polski w 1939 roku została bezprawnie narzucona w wyniku podziału Polski między III Rzeszę Niemiecką i Związek Radziecki. Przebiegała ona od północy od rzeki Nogat, przez rzeki Pisa, Narew i Bug do Prutu, a dalej na południe do rzeki San. Granica ta została przyjęta jako fakt w 1945 roku podczas konferencji poczdamskiej, gdzie władze polskie nie miały wpływu na jej ustalenie. Przez wiele lat była ona niezmienna, aż do zakończenia zimnej wojny, kiedy to Polska odzyskała niepodległość.
Granice Polski przed 1939 rokiem.
Granice Polski przed 1939 rokiem były bardzo ważnym elementem historii tego kraju. Ustalone w wyniku wojen, porozumień i traktatów, były one mocnym fundamentem, na którym oparta była polska tożsamość narodowa i jej suwerenność.
Granice przedwojennej Polski zostały ustalone w 1921 roku, po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej i w wyniku traktatu ryskiego. Przywracały one Polsce ziemie, które wcześniej zostały jej odebrane. Granice zostały zarysowane przez trzy mocarstwa; Rosję, Prusy i Austrię.
Wg. porozumień, granica Rosji z Polską przebiegała wzdłuż linii Curzona-Oginski, linii, która pozwoliła Polsce odzyskać niepodległość. Granica Prus została ustalona wzdłuż linii Wisły i Buga. Natomiast granica Austrii z Polską przebiegała wzdłuż rzeki San.
Ponadto, wraz z podziałem Czechosłowacji, granice Polski obejmowały także terytorium Cieszyna w wyniku plebiscytu w 1920 roku. W 1938 roku, w wyniku tzw. "Munich Agreement", terytorium Zaolzia zostało przyłączone do Polski.
Granice przedwojennej Polski zostały zniszczone w 1939 roku, kiedy to Niemcy podzieliły Polskę na dwa okupowane rejony. W wyniku tego podziału, granica polsko-niemiecka została zmieniona i znacznie powiększona na korzyść Niemiec. W czasie II wojny światowej wiele ziem polskich zostało utraconych w wyniku wojny i wyzysku.
Granice Polski przed 1939 rokiem były ważnym punktem odniesienia, który stanowił symbol polskiego patriotyzmu i niezależności. To, co działo się po 1939 roku, pokazuje, jak ważne jest, aby Polska pozostała silna i niezależna, aby móc chronić swoją tożsamość narodową.
Granice Polski po podpisaniu Paktu Ribbentrop-Mołotow.

Granica Polski po podpisaniu Paktu Ribbentrop–Mołotow zmieniła się diametralnie. Pakt Ribbentrop–Mołotow podzielił Europę wzdłuż linii granicznych wyznaczonych przez Niemcy i Związek Radziecki. Granica Polski została przesunięta na zachód, dzięki czemu wiele jej terytoriów, w tym Pomorze, Prusy Wschodnie, Poznań i Warmia, zostało przyłączonych do Niemiec. Wielu Polaków zostało wywiezionych z tych terenów, a na ich miejsce przywieziono nowych mieszkańców z innych regionów. Z kolei ZSRR przyłączył część Ukrainy i Białorusi.
Granica Polski została po raz pierwszy zmieniona w 1939 roku, gdy Niemcy zaatakowały nasz kraj. Wtedy to Niemcy anektowały Pomorze, Prusy Wschodnie i Gdańsk. Kolejne zmiany w granicach Polski nastąpiły po podpisaniu układu ribbentrop-mołotowskiego w sierpniu 1939 roku. Zgodnie z tym układem, Polska straciła znaczną część terytorium, które zostało przyłączone do Niemiec i ZSRR. W rezultacie, Polska straciła niemal połowę swojego terytorium i ludności.
Granica Polski po podpisaniu Paktu Ribbentrop–Mołotow była bardzo niestabilna. Wyzwolenie Polski w 1945 roku nie oznaczało, że granica wróciła do jej pierwotnego stanu. W latach 1945-1950 polska granica została zmieniona kilkukrotnie, aby uwzględnić nowe realia polityczne. W rezultacie, w 1950 roku granica Polski została ustalona tak, jak widzimy ją dzisiaj.
Pakt Ribbentrop–Mołotow zmienił granice Polski w sposób, który wywarł trwały wpływ na nasz kraj. W wyniku podziału Polski jej ludność została rozproszona po całej Europie, a infrastruktura i gospodarka zostały nadwyrężone. Dopiero po wybuchu II wojny światowej Polska odzyskała swoją niepodległość i wolność.
Założenia i konsekwencje tego traktatu dla Polski.
Granica Polski 1939 roku – to moment, który na zawsze zmienił bieg historii. Traktat wersalski podpisany 28 czerwca 1919 roku wprowadził w życie nową granicę Polski, która została ustalona jako odpowiedź na wojnę polsko-bolszewicką oraz zakończenie I Wojny Światowej. Granica Polski została zmieniona zgodnie z postanowieniami traktatu i została przesunięta o ponad 200 kilometrów na wschód. W wyniku tego traktatu Polska utraciła część swoich dawnych terytoriów, w tym część Kresów Wschodnich.
Granica Polski 1939 roku miała ogromny wpływ na losy państwa polskiego. W wyniku tego traktatu Polska utraciła dostęp do morza, co miało znaczący wpływ na jej możliwości handlowe. Ponadto, cała część ludności polskiej została wcielona do państw sąsiadujących, co miało znaczący wpływ na jej dalszy los. W wyniku tego traktatu Polska utraciła również dostęp do zasobów naturalnych, które zostały przyłączone do sąsiadujących państw.
Granica Polski 1939 roku miała również wpływ na losy ludności polskiej. Ci, którzy pozostali po stronie nowej granicy, byli wykluczeni społecznie i stali się ofiarami dyskryminacji. Ponadto, ci, którzy zostali wcieleni do sąsiadujących państw, zostali pozbawieni swojego obywatelstwa, a także często byli narażeni na nieprzyjazne traktowanie ze strony władz.
Granica Polski 1939 roku wprowadziła również wiele długofalowych skutków dla państwa polskiego. Przede wszystkim, granica ta stała się zasadniczym czynnikiem powodującym podział narodu na dwie części – Polskę Zachodnią i Polskę Wschodnią. Ponadto, granica ta stworzyła podłoże do dalszych sporów i rozłamów pomiędzy społeczeństwem polskim a sąsiadującymi państwami, a także doprowadziła do podziału politycznego państwa polskiego.
Granica Polski 1939 roku miała olbrzymi wpływ na losy Polski. Ustanowienie tej granicy miało katastrofalne skutki dla ludności polskiej, która została pozbawiona swoich terytoriów, a także została wykluczona społecznie i politycznie. Ponadto, granica ta stała się zasadniczym czynnikiem powodującym podział narodu na dwie części oraz stworzyła podłoże do dalszych sporów i rozłamów. Granica Polski 1939 roku miała ogromny wpływ na losy państwa polskiego i jest to wydarzenie, które na zawsze zmieniło bieg historii.
Wniosek
Granica Polski 1939 roku była określona na podstawie Traktatu Wersalskiego z 1919 roku. Została ona przesunięta na zachód w wyniku II wojny światowej. Dzisiaj granica polsko-niemiecka jest określona na podstawie Traktatu Potsdamskiego z 1945 roku.